Bali. Nypei dzień ciszy.

Nypei – zwany też dniem ciszy. To pierwszy dzień Nowego Roku w kalendarzu balijskim, który przypada po nowiu dziewiątego miesiąca księżycowego czyli zazwyczaj jest w marcu lub kwietniu.
W tym roku przypadł na dzień 21 marca, czyli na pierwszy dzień polskiej kalendarzowej wiosny.

Zanim trafiłam na Bali w książce Beaty Pawlikowskiej „Blondynka na Bali” przeczytałam, że pierwszy dzień nowego roku na wyspie, to dzień kiedy stężenie złych duchów jest tak duże, że nie wolno absolutnie opuszczać domów. Czytając to doszłam do wniosku, że to bardzo interesujące i kiedy dotrę na Bali poruszę ten temat z lokalnym ludkiem, jeśli tylko będzie ku temu okazja.

Kiedy poznałam Gustiego męża Gosi z Candidasy w ich barze New Queen, zapytałam go o ten dzień i powiedział, że nie to nie jest tak. Po prostu to dzień kiedy spędza się go z rodziną, bez światła i prądu, tylko w domu, w ciszy i że nic wówczas nie działa, ale nie ma to nic wspólnego ze złymi duchami.

Argo zaś, bardzo błyskotliwy chłopak z recepcji jednego z moich ulubionych miejsc na Bali powiedział, że ten dzień to czas na wyciszenie i medytację, na podsumowanie tego co było w minionym roku i wytyczenie sobie kierunków na nowy rok. I że nie ma to nic wspólnego ze złymi duchami bo one czczone są dzień wcześniej.

Jak to wyglądało w praktyce?

Do godziny 6 rano 21 marca, można było się przemieszczać i być na ulicach.
Natomiast o godz. 6:00 świat na Bali zatrzymał się na kolejne 24h.
Radio i telewizja zamilkły, elektrownia przestała dostarczać prąd, na lotnisku wstrzymano loty, wszystkie sklepy i sklepiki były zamknięte. Tego dnia nikt nie modlił się w świątyni, nie odpalił skutera i nie ugotował ryżu ani nie usmażył Nasi Goreng.
Goście hotelowi nie mogli opuszczać jego terenu.

Co się wtedy czuje?

Spokój coś niecodziennego, coś nowego a jednocześnie coś bardzo przyjemnego. Tego dnia jest cicho, tego dnia głos ma natura, można posłuchać śpiewu ptaków, szumu fal lub po prostu pomilczeć, pomedytować – tu na Bali medytacja przychodzi mi najłatwiej, energia tu sprzyja oglądaniu myśli.

Jeśli kiedyś traficie w tym okresie na Bali, nie uciekajcie na inną wsypę zaszycie się tak jak my w domku na palach nad brzegiem morza i kontemplujcie naturę, radujcie się ciszą i spokojem, to bardzo przyjemne!

10988441_229735667201580_9087049407924581965_n

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *