Oslob. Snorkeling z Rekinami Wielorybimi.

Na wyspie Cebu, w małym Barangay Tan-Awan, oddalonym ok 10 km od  Oslob, jest taka miejscówka do której przypływają piękne zwierzątka zwane Rekinami wielorybimi (Whale Sharks).
Kilka słów wprowadzenia, otóż Rekiny Wielorybie to najpotężniejsza z gatunku ryb. Dożywają ok 70 lat. Mają najgrubszą powłokę skórę 10cm grubości, która chroni je przed najpotężniejszymi drapieżnikami. Odnotowany największy okaz miał 18,8 m długości i ważył ok 13,6 tony!
Choć nazwa i rozmiary brzmią przerażająco groźnie to, te zwierzęta żywią się głównie planktonem i nie stanowią zagrożenia dla człowieka.

Kiedy byliśmy na Filipinach w ubiegłym roku, pod wpływem otaczającego mnie środowiska nurkowego, które było bardzo przeciwne wizycie w Oslob, stwierdziłam że nie dorzucę swoich pesiaków do tego przedsięwzięcia. Halinka zaś podczas naszej miesięcznej rozłąki w zeszłym roku, wspólnie ze swoją odwiedzającą go znajomą udali się na snurkowanie do Oslob.
Od tamtego czasu powtarzał mi stale, ze koniecznie muszę odwiedzić to miejsce, ja podchodziłam do tego sceptycznie i powtarzałam jak mantrę iż ten biznes przyczynia się do karłowacienia gatunku.

Lecz w pewnym momencie uświadomiłam sobie, że powtarzane słowa wcale nie są moje, tylko czyjeś a ja powtarzają je w kółko zaimplementowałam je do swoich ograniczeń! Jak posłuchałam swojego wewnętrznego dziecka okazało się, że mała Martusia rwie się do realizacji tego pomysłu zatem do dzieła.

Rozpoczynając nasz Island hopping na skuterze w kierunku wulkanu Tall, pierwszego dnia zatrzymaliśmy się u uroczej Fe, na noc i następnego dnia rano ruszyliśmy w kierunku punktu oglądania rekinów. Najlepiej przyjechać tam bardzo rano ok 6-7, bo jest ich wówczas najwięcej. Dla nas Szef miał inny plan i zatrzymał nas do godziny 8, złapaną gumą w skuterze.

Dojechaliśmy na miejsce, szybki briefing, podczas, którego dowiedzieliśmy się, że nie można dotykać, podpływać za blisko bo grozi to mandatem.
Następnie przystanek kasa (najmniej przyjemny ;)), 45 minutowa przyjemność snurkowania kosztuje 1000 PHP, kapok, łódka i siup już jestem w wodzie.

I widzę pierwszego kolejnego i następnego, są super duże, ale nie takie olbrzymie jak się spodziewałam. Mają takie piękne pyski i oczy, wyglądają wspaniale.
Prąd (mój ulubiony) jest dość silny, więc mnie znosi, dwie łódki dalej, z pomocą ich załóg wracam do swoje łódki i jeden z wielorybów podpływa tak blisko, że mogę do dotknąć, ale perspektywa mandatu mnie powstrzymuje 😉 hihi

Czas w podwodnym świecie z rekinami szybko się kończy i wracam na ląd, jestem rozanielona, to było super przeżycie 🙂
Rekiny wielorybie są takie śliczne i takie niecodzienne, że warto je zobaczyć!
Jeśli będziecie na wyspie Cebu, polecam odwiedzić punkt Oslob z Rekinami wielorybimi – są niezwykłe!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *