Meksyk. Riwiera Maya – porady praktyczne

Kiedy zamykam oczy widzę ten piękny róż malujący się o zachodzie słońca, czuje piasek miękki jak mąka ziemniaczana, słyszę szum morza karaibskiego … ahh co to był za piękny czas spędzony na Riviera Maya w Meksyku.

Porządkuje ostatnio zdjęcia z podróży oraz wpisy na blogu z nie których mam ubawu  po pachy, jakie mądrość pisałam 😉 a wszystko to ponieważ dojrzałam do tego, by rozszerzyć swoją działalność zawodową o organizowanie wyjazdów do miejsc w których byłam, połączoną z warsztatami rozwojowymi i aktywnym wypoczynkiem.
I tym samym wrócił On, Meksyk. Bez wątpienia mój podróżniczy faworyt na równi z Filipinami i Australią. Jakoś zupełnie pominięty w moich wpisach, a to chyba dlatego, że wizyta w Meksyku zbiegła się z czasem mojej największej życiowej transformacji i bardziej byłam skupiona na doświadczaniu zmiany niż pisaniu. Lecz dziś postanowiłam coś Wam o nim napisać więcej.

Gdyby miała powiedzieć jednym zdaniem dlaczego, to chyba dlatego, że czułam się tam tak dobrze, że mogłaby zamieszkać na trochę. Meksykański temperament, melodyjny hiszpański, tropikalne powietrze, smak soczystego mango, maślanego awokado i odświeżającej margerity oraz pikantne taco dopełniają to czym darzy piękno natury 🙂
Poniżej znajdziecie kilka informacji o wizie, rysie historyczny , miejsca rekomendowanych przeze mnie i noclegu oraz locie. Enjoy! 

Wiza do Meksyku

Jak czytamy na stronie MSZ: „Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przy pobytach nieprzekraczających 180 dni w celach turystycznych lub odwiedzin. Przy wjeździe do Meksyku należy posiadać ważny paszport, termin ważności 6 miesięcy przy wjazdach turystycznych lub zgodnie z ważnością wizy. Należy pamiętać, że wypełniona deklaracja wjazdowa.”

Na lotnisku po krótkiej rozmowie z celnikiem, do paszportu zostaje nam wstemplowana wiza na pobyt turystyczny.

Ubezpieczenie turystyczne

Niezmiennie polecam – Planetę Młodych.

Szczepionki

Meksyk jest rejonem malarycznym, lecz rejon który ja wybrałam jest o niskim zagrożeniu zarażenia, nie mniej trzeba być czujnym i dbać o odpowiednie preparaty anty komarowe.

Zalecane szczepienia w tym rejonie do WZW typy A i B, tężec i błonnica oraz dur brzuszny.
Najlepiej przed wyjazdem udać się do lekarza medycyny tropikalnej (turystyczne) i z nim ustalić jaka jest to forma wyjazdu i jakie szczepienia należy wykonać.

Rejon który odwiedziłam

Riviera Maya to część Meksyku położona na półwyspie Jukatan w stanie Quintana Roo, nad Morzem Karaibskim, w sąsiedztwie turystycznej miejscowości od nazwie Cancun.  Ja dokładnie zatrzymałam się w miejscowości Tulum, gdzie znajdują runy miasta Majów.

Loty

W rejonie Riviera Maya najbliższe lotnisko znajduje się w Canun. Z Warszawy można dostać takimi liniami ja Lufthansa, Swiss czy Lot. Czas przelotu ok 13h. Koszt biletu od 2800zł w górę, ale można upolować promocyjne ceny śledząc je w takich wyszukiwarkach lotów jak Loter, Kayak czy Momondo.

Krótki rys historyczny

Pierwotnymi mieszkańcami półwyspu Jukatan, byli Majowie, którzy założyli pierwsze osady w 2600 BC.
Imperium Majów zajmowało obszar dzisiejszego Salwadoru, Belize, Gwatemali i Hondurasu.

Cywilizacja Majów w pełni wykorzystywała zasoby naturalne w tym rejonie do rozwoju swojego imperium i budowy charakterystycznych budynków: piramidy świątynne, obserwatoria i pałace a wszystko to  bez użycia narzędzi metalowych i zwierząt. Oprócz skomplikowanych budowli, cywilizacja majów stworzyła też kalendarz ściśle związany z układem słonecznym.

Majowie borykali się z nieudanymi plonami i wojną między miastami-państwami przez kilka stuleci, aż w tajemniczy sposób, w okolicach A.D. 900 zniknęli. Ich niegdyś chwalebne świątynie i pałace zaczęły się kruszyć i zostały pokryte gęstą dżunglą, zanim hiszpańscy konkwistadorzy przybyli pod koniec XVI wieku. Hiszpanie kontrolowali region przez 300 lat.

Dzisiejsze potomkowie Majów liczą około 6 milionów, co czyni je największym pojedynczym blokiem rdzennych mieszkańców na północ od Peru. Niektórzy współcześni Majowie żyją tak, jak ich przodkowie wieki temu, pracując jako rolnicy i rzemieślnicy.
Język Majów jest nadal powszechnie używany w regionie Riviera Maya.

Co warto zobaczyć i zrobić w tym rejonie?

W taki miejscu jest wiele rzeczy który warto zobaczyć i zrobić, poniżej znajdziesz listę tych, które według moich kryteriów warto zobaczyć.

Spotkanie z historią – świątynie Majów
Najbardziej znane świątynie to Chichen Itza (niedawno nazwany New Seven Wonders of the World), Tulum i Coba.
W Chichen Itza znajduje się jeden z  największych budynków znalezionych w epoce Majów.

Tulum jest prawdopodobnie najpiękniejszą świątynią Majów ze względu na położenie na klifie, z którego roztacza się widok na turkusowe morze Karaibskie i jego wyspy.

Coba znajduje się w głębi lądu, głęboko w dżungli, i jest wyróżniony przez Nohoch Mul Pyramid, jako  jedno z niewielu stanowisk archeologicznych, które nadal pozwala odwiedzającym wspiąć się na piramidy. Stroma wspinaczka na szczyt oferuje zapierające dech w piersiach widoki wysoko ponad baldachimem dżungli.

 

Aktywny wypoczynek
Poznaj Cenotes
Podczas wizyty w Riviera Maya, jedną z atrakcji którą trzeba zobaczyć są cenotes. Cenoty są otworami, które odsłaniają krystalicznie czystą wodę, idealną do pływania, snorkelingu, a nawet nurkowania.

Daj nura,
wybrzeże Jukatanu oferuje światowej klasy nurkowanie z rurką i akwalungiem. System raf na Riwierze Majów jest drugim co do wielkości na świecie, obok Wielkiej Rafy Koralowej w Australii.

Podwodne muzeum
Jest eco projekt, który został uruchomiony w 2009 roku. Pomysł polegał na stworzeniu sztucznej rafy z rzeźbami wykonanymi z betonu morskiego. Pierwsze glony formują się na podwodnych statuach, a następnie maleńkie polipy zaczynają rosnąć. Niektóre postacie są teraz pokryte glonami, a inne mają piękne formacje raf, co sprawia, że rysy twarzy są zniekształcone i dziwnie wyglądają. To podwodne muzeum w Cancun jest jedyne w swoim rodzaju.

Gdzie spać?

W Tulum zajdziecie wiele przepięknych luksusowych hoteli takich jak Azulik czy Zebra, gdzie doba kosztuje 1200zł. Za pomocą takich serwisów jak  booking czy aribnb znjadziecie to co spełni wasze potrzeby i bedzie na Waszą kieszeń.
Ja  w czasie swojego pobytu znalazłam coś równie fajnego i dobrej cenie bo za 30$ za dobę, za pomocą Ari Bnb, było to Tulum NAH, bardzo polecam.

Podsumowanie

Ta cześć Meksyku jest moją ulubioną, ponieważ każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jeśli lubisz historię, aktywny wypoczynek, dobre jedzenie czy po prostu leżenie na plaży to ten kierunek jest dla Ciebie. Wiem, że biura podróży oferują gotowe wyjazdy(przelot+nocleg), lecz warto zorganizować taki wyjazd we własnym zakresie, ponieważ jest to rejon bezpieczny i łatwy komunikacyjnie wystarczy znać język angielski lub hiszpański.

Jeśli jesteś zainteresowana/zainteresowany wyjazdem do Meksyku napisz do mnie [kontakt].

3 Comments on “Meksyk. Riwiera Maya – porady praktyczne”

  1. Hej Faro,
   odnośnie bezpieczeństwa to ja ogólnie przez całe 3 lata podróży spotykałam ludzi, którzy byli przyjacielscy i opiekuńczy.
   Z mojego punktu postrzegania Meksyku jest tam rodzinnie i przyjacielsko. Natomiast tez wiem że to kwestia indywidualna.
   Podróż nauczyła mnie szacunku i pokory wobec innych. Aktualnie wychodzę z przekonania że jadę do jakiegoś kraju go poznać i zrozumieć jego codzienność.
   Jestem akceptująca wobec odmienność i otwarta na różnorodność. Nie zrównuje innych do jedynego słusznego podejścia np. „europejskiego”. To otwiera mi drzwi do prawdziwego poznania a tym samy do przyjacielskich stosunków.
   Nie wiem czy udzieliłam ci odpowiedzi takiej jak chciałeś, ale świat jest bezpieczny tylko wszystko zależy od tego jak my go postrzegamy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *