Poznaj archetyp Podróżnika – Odkrywcy

W czasie spotkań kręgowych dla kobiet podróżniczek, które prowadzę w Warszawie, pracujemy i poruszamy temat archetypów, czyli wewnętrznych wzorców jakie w sobie nosimy. Pamiętam, że gdy pierwszy raz trafiłam na temat archetypów i zaczęłam o nich czytać, zrozumiałam bardziej siebie. Zobaczyłam też z jakimi wyzwaniami się mierzę i mogłam opracować swoje metody ja z tym postępować, nie rezygnując ze swojej autentyczności.

Blog Duczi w drodze jak i moja osoba mocno jesteśmy, związani z archetypem Odkrywcy – Podróżnika. Dlatego dziś podzielę się tym co znalazłam na temat tego archetypu w internecie oraz publikach książkowych.

Podróżnika – Odkrywca – Wędrowiec w skrócie:

Podstawowe pragnienie: wolna wola, aby dowiedzieć się, kim jesteś przez eksplorowanie świata.

Cel: doświadczyć lepszego, bardziej autentycznego, bardziej satysfakcjonującego życia.

Największy strach: uwięzienie, dostosowanie, wewnętrzna pustka, niebyt.

Działanie: podróż, poszukiwanie i doświadczanie nowych rzeczy, ucieczka przed nudą / codziennością / rutyną.

Pułapka: bezcelowa wędrówka, poczcie bycia niedopasowanym.

Dar: autonomia, ambicja, umiejętność bycia wiernym własnej duszy.


Podróżnik – Poszukiwacz jest archetypowym odkrywcą.

Masz głęboką wewnętrzną potrzebę reagowania na wezwanie nieznanego i szukasz przygody we wszystkim, co robisz. Twoje poszukiwania są dla szczęścia i lepszego sposobu życia.
Pragniesz żyć życiem pełnym wolności, ekspansji i ekscytacji.

Jeśli jest coś, czego nie możesz znieść, to czujesz się uwięziony/ zamknięty w pudełku lub pogrążonym w biurokracji. Jesteś działaczem gotowym do doświadczania. Wysoce praktyczny, niezależny i niełatwy. Idealnie chciałbyś żyć wolnym życiem z kilkoma dobrami. Być może w dziwacznym domu, w którym możesz podróżować, latać lub żeglować po świecie w poszukiwaniu przygód.

Możesz nie wiedzieć, czego szukasz, ale dla ciebie ważna jest podróż.
Masz skłonność do nudy i tęsknisz za patrzeniem, robieniem i doświadczaniem świata. Największym punktem zwrotnym w życiu Poszukiwacza jest akceptacja połączenia nieznanego. Nie jesteś samolubny lub trudny do zdobycia więcej.
Poszukujący przesuwają granice, aby inni mogli za Wami podążać, a świat potrzebuje waszej niezależności i odwagi do przygody.

Twój Wewnętrzny Potencjał – Dar

Shaking Things Up: Uwielbiasz wstrząsać i zawsze szukasz lepszych i większych rzeczy. Ludzie nigdy się nie nudzą, gdy jesteś w pobliżu! Nie bierzecie siebie zbyt poważnie, a ludzie cieszą się waszą ziemską naturą. Nigdy nie ma nudnej chwili, gdy jesteś w pobliżu i masz mnóstwo nowych pomysłów i perspektyw.

Inspirujące: Ludzie czerpią inspirację z waszej przygody i podziwiają was za odwagę „odważnego pójścia tam, gdzie nikt wcześniej nie był”. Jesteś osobą, która postrzega ograniczenia jako osobiste wyzwanie. Postanawiasz przełamać granice i udowodnić, że „niemożliwe” jest rzeczywiście możliwe. Roger Banister, który przejeżdża pierwszą 6-minutową milę, jest doskonałym przykładem zdolności Poszukiwaczy do przełamywania barier. Jesteś archetypowym zmiennym paradygmatem. Są zdolne do wyjątkowych wyczynów, jeśli pozwolisz sobie na swobodę podążania za swoim sercem.

Twoje Wewnętrzne Wyzwanie – Cień

Izolacja: Twoje pragnienie, by być niezależnym i niespełniającym wymagań, może prowadzić do pewnego rodzaju samozachowawczej izolacji. Patologiczna niezależność tworzy intensywną samotność. Musimy połączyć się z innymi, z którymi dzielimy się naszą przygodą i doświadczeniami. Historia życia Christophera McCandlessa w „Into the Wild” jest przykładem tego, w jaki sposób cień strony Poszukiwacza może prowadzić do osobistej izolacji. Jego ostatecznym urzeczywistnieniem było to, że życie należy dzielić, aby się nim cieszyć.

Unikanie zobowiązań: potrzeba robienia rzeczy na swój sposób lub wcale nie może być silna. Nie lubisz, gdy ktoś ci mówi, co robić, i łatwo czuje się uwięziony i sfrustrowany, jeśli nie masz jasnego wyjścia. Jest to naturalna część twojej postaci, że ci bliscy będą bardziej niż świadomi. Ale może również prowadzić do niezdolności do popełnienia, co może stać na drodze do związków. Staraj się nie pozwolić, aby twoje poszukiwania wolności powstrzymały cię przed podejmowaniem (przynajmniej niektórych) zobowiązań.

Duma: Podróż Poszukiwacza polega na przejeściu z Ja do Jaźni. Zdrowi Poszukujący będą mieli wyrafinowane Ego i twarde granice, zrównoważone współczuciem dla innych. A jednak czujesz się zmuszony do odnalezienia sensu życia. To jest wołanie Jaźni. Takie wezwanie może prowadzić do dumy, jeśli Poszukiwacz uważa, że ​​przekracza granice innych i zakłada się, że jest lepszy. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi, ze specjalnymi darami, którymi tylko możemy się dzielić ze światem. To zrozumienie stawia nas obok siebie, a Poszukiwacz (który widział wiele rzeczy i spotkał wielu ludzi) musi lekceważyć swoje doświadczenie. Każdy znajduje się na innym etapie swojej własnej drogi.

Twoja Życiowa Podróż

Zadanie: Życiowa przygoda poszukiwacza to odkrywanie nowych granic, podejmowanie przygody i podejmowanie ryzyka. Wynika to z pragnienia odzyskania raju, który zaginął w Niewinnej fazie ich podróży. Możesz poszukiwać swojej Shangri la poprzez eksplorację świata i siebie. Chociaż nic nie zaspokaja twojego pragnienia, ciesz się podróżą i czujesz natchnienie, by szukać dalej. To prawdopodobnie spowoduje życiową wyprawę dla twojego świętego Graala.

Wezwanie: Odkrywca jest napędzany potrzebą wypełnienia „dziury” w sobie. Po to by czuć się całością, a nie rozdrobnionym. Początkowo jest to poszukiwanie czegoś poza sobą, dlatego twoje poszukiwania nigdy nie zostaną zaspokojone. Kiedy zdasz sobie sprawę, że to, czego szukasz, jest w tobie, wtedy jesteś w stanie odpowiedzieć na wezwanie podróży bohaterów. Przybierze formę wielkiej przygody. Coś nowego, co sam wybrałeś. Będziesz skłaniał się ku podróżom, żeglując po morzach, wspinaczce górskiej i sportach ekstremalnych. Chcesz rozszerzyć się poza bieżącą rolę, którą wyznacza ci życie i okoliczności. Jeśli nie jesteś w stanie odpowiedzieć na wezwanie z powodu obowiązków, twoje życie może zacząć wydawać się ograniczone i puste.

Zgodność Vs Indywidualność: Poszukiwacz jest często rozdarty. Czy powinnaś prowadzić ciągły tryb życia, by zadowolić swoją rodzinę? Lub szukać życia indywidualności i przygody; nurkując w nieznane, pokonując mniej drogę i znajdując przygodę? Ponieważ Poszukiwacz jest kierowany przez poczucie alienacji, zadanie rozpoczyna się jako zupełnie przypadkowe. Możesz nie wiedzieć dokładnie, czego chcesz, ale będziesz wiedział, czego nie chcesz. Gdy związek lub praca się nie sprawdzi, będziesz znowu w drodze, szukając nowej przygody.

Szlaki i smoki do pokonania: Gdy odpowiesz na wezwanie i wyruszysz w podróż, spotkasz się z wieloma próbami. Aby nadejść, musisz odpowiedzieć spontanicznie i otwartym sercem. Będą kwestionować twojego wewnętrznego Wojownika i Wychowawcę (poprzednie 2 etapy archetypicznej podróży). I nie możesz przejść, dopóki oba nie zostaną zintegrowane.

Święty Graal: Ostatecznym celem poszukiwacza jest znalezienie tego, czego szukałeś. Po znalezieniu tej prawdy możesz podzielić się nią z innymi, co pomoże im w ich własnych zadaniach. Ostatecznie Poszukiwacz chce doświadczyć czegoś prawdziwego i autentycznego poza sobą. Twój Święty Graal będzie czymś, co nadaje życiu sens i wartość, poza zgodnością, którą tak wielu akceptuje. Jeden najwyższy poziom, to dążenie do bycia w pełni swoim sobą, najlepszą wersją siebie. Aby wyjść poza i przekształcić się w prawdziwą Jaźń.

Powrót: Po znalezieniu swojej prawdy zadaniem Poszukiwacza jest zwrócenie i udostępnienie tych darów innym osobom. Wymaga to śmierci etapu Ego, gdzie Poszukiwacz uświadamia sobie, że nie podróżowali tylko dla siebie, ale dla całej ludzkości. Dary zwrócone przez eksploratorów Poszukiwaczy na pustyni są istotne dla innych, którzy pozostali w tyle. To te dary, które można znaleźć tylko na granicach tego, co uważamy za możliwe, pomagają podnieść ludzką wiedzę i świadomość. Jest to szlachetna i wartościowa ścieżka, więc pozwól sobie na słuchanie rozmowy.

Sposoby na wzrost twojego Wewnętrznego Poszukiwacza

Zwróć uwagę na swoje fantazje: o czym marzysz?
Pod postacią marzeń objawią się wasze głębokie wewnętrzne tęsknoty. Nie pozwól sobie na ograniczanie przekonań na temat tego, co jest możliwe. Pozwól sobie na wielkie i śmiałe marzenia!

Odpowiedz na wezwanie: Największym wyzwaniem dla Poszukiwacza jest odpowiedzenie na wezwanie do przygody. Twoim zadaniem jest przezwyciężenie twoich rozdartych emocji pomiędzy dopasowaniem się i podążaniem własną drogą. Zrozum, że świat potrzebuje twoich talentów eksploracji i ciekawości. To nie jest samolubne działanie, abyś podążał za swoimi marzeniami, to jest twoje przeznaczenie. Kiedy nie możesz odpowiedzieć na wezwanie, rzeczy mogą się źle skończyć, bo życie próbuje popchnąć cię w kierunku twojego poszukiwania. Bądź odważny i rozpocznij podróż!

Połącz się z innymi: Mimo że kochasz swoją niezależność, masz także świetny dar łączenia się z innymi. Jest to szczególnie ważne dla Ciebie, ponieważ daje ci coś, na czym możesz się oprzeć w swoich dzikich przygodach. Możesz zrobić tak wiele tylko na własną rękę, a dołączenie do innych doda więcej kolorów i okazji do swojej ścieżki.

Podziel się swoją mądrością: Dar Poszukiwacza jest w mądrości, którą możesz dzielić z innymi. Twoja podróż jest jednym z pionierów, a jeśli odpowiesz na wezwanie, zobaczysz i zrobisz wiele ważnych rzeczy. Masz niezwykłe spojrzenie na życie, oparte na wolności i lekkości bycia, którą wielu podziwia. Twoim zadaniem jest odkrywanie granic, przekraczanie granic i dzielenie się doświadczeniami z innymi.

Czy odnalazłaś / odnalazłeś w sobie archetyp Podróżnika – Odkrywcy?

Jeśli tak podziel się tym w komentarzu.

Tekst inspirowany tekstami:
strony – Rooted Sun
książki – The Hero and the Outlaw: Building Extraordinary Brands Through the Power of Archetypes Margaret Mark

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *